Grodziec czyli popularna „Dorotka” – Dalekie Horyzonty
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Grodziec czyli popularna „Dorotka”

Góra Św. Doroty zwane potocznie Dorotka, jest wzniesieniem o wysokości 382 m n.p.m. (mój GPS z telefonu zawyżył wysokość prawdopodobnie przez gęste zadrzewienie), położonym jest na terenie będzińskiej dzielnicy Grodziec.  Dorotka stanowi jedną z większych atrakcji dla okolicznych rowerzystów – głównie ze względu na dość spore przewyższenie, można sprawdzić swoją kondycję nie wyjeżdżając w góry.. Powstała tutaj też sieć krótkich tras zjazdowych, na których może wyszaleć się okoliczna młodzież.

Kościół na Wzgórzu Doroty

Ze względu na  atrakcyjność przyrodniczą został utworzony tu jeden z obszarów chronionego krajobrazu. Prowadzi tu turystyczny Szlak Husarii Polskiej (czerwony). Historia tego miejsca sięga czasów kultury łużyckiej (XIV-III w. p.n.e.), kiedy to na wzgórzu znajdowała się osada mieszkalna i pogańskie miejsce kultu. Ze wzgórzem wiąże się w zasadzie prehistoria Grodźca. Wzniesienie jest częściowo zabudowane, zwłaszcza od strony południowo-zachodniej (od strony dawnej cementowni). Na szczycie wzgórza usytuowany jest zabytkowy kościółek z 1635 r. pw. św. Doroty.


Panorama Zagłębia widoczna z góry św. DorotySkomentuj

(Adres nie będzie upubliczniony)